BRC, GFSI (Global Food Safety Initiative )
    BRC FOOD GIDA GÜVENLİK SİSTEMİ BELGELENDİRME SÜRECİ NASILDIR ;

    İşlenmemiş et ve balık ürünleri üreten firmalar, süt, yumurta veya benzeri günlük yiyecekler üreten firmalar, dondurulmuş hazır yiyecek üreten firmalar, paketli gıda ürünleri üreten firmalar ve çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri üreten firmalar, öncesine göre çok daha fazla göz altındadırlar. Bir taraftan sivil toplum kuruluşları diğer taraftan resmi merciler tarafından kontrol altında tutulan bu firmalar da, insan sağlığını doğrudan ilgilendiren bu sektörde artık daha ciddi önemler almaktadır.

    Gıda güvenliğini sağlamak ve ürün kalitesini arttırmak üzere bu ihtiyaçlardan yola çıkan İngiliz perakendeci firmaları, 1998 yılında İngiliz Perakendecilik Konsorsiyumu Standardı’nı hazırlamıştır (BRC, British Retail Consortium Standard). BRC, Global Standard - Food olarak yayınlanan bu standart, öncelikle İngiltere’de üretim yapan ya da ülke dışında üretilip İngiltere’ye gönderilen gıda ürünlerini kapsıyordu. Daha sonra uluslararası bir standart şekline dönüşmüştür.

    BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi belgelendirme çalışmalarına geçmeden önce bu sistemin firmada kurulmuş ve yönetiliyor olması gerekir. Bu sistem kurulmuş olmasına rağmen üretim sırasında standartlara uyulmuyorsa, sistem gerekleri yerine getirilmiyorsa o firmanın belge alma ihtimali yoktur.

    Yukarıda sayılan firmaların BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi Belgesi alabilmeleri için öncelikle bir belgelendirme kuruluşu ile anlaşma yapmaları gerekiyor. Arkasından belgelendirme kuruluşu tarafından yapılacak denetim çalışmaları başlar. Bu çalışmalar iki aşamalıdır. Belgelendirme kuruluşu önce, firmanın açacağı dokümantasyon üzerinden bir ön çalışma gerçekleştirir. Bu dokümanlar, sistemin kuruluşu sırasında hazırlanan, iş süreçleri, uygulama talimatları ve benzeri bütün dokümanlardır.

    Eğer belgelendirme kuruluşu bu ön çalışma sırsında bir eksiklik veya hata tespit ederse, firmadan bunların düzeltilmesini talep eder. Sonrasında firmanın tesislerinde saha çalışmaları başlatılır. Yapılacak denetimler, sistemin standartlarına ne kadar uyulduğunu iş üzerinde görmek içindir. Bu çalışma da tamamlandıktan sonra, firmanın BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi Belgesi almasına hak ettiğine karar verilirse belge düzenlenir.

    BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi belgelendirme süreci konusunda bilgi almak, hatta bu sistemi kurmak ve belge sahibi olmak için, Kayra Danışmanlık deneyimli yöneticilerine ve çalışanlarına başvurabilirsiniz.
BRC BELGESİ KALİTE YÖNETİM DANIŞMANLIĞI