BRC, GFSI (Global Food Safety Initiative )
    BRC FOOD GIDA GÜVENLİK SİSTEMİ BELGESİ'Nİ KİMLER ALABİLİR ?

    Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar, işletmelerinde bu sistemi kurduklarında, bir de BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi Belgesi almak isteyebilirler. Bunun için bir belgelendirme kuruluşu ile anlaşma yapmaları ve bu kuruluşun yapacağı denetim çalışmalarından geçmeleri gerekmektedir.

    Genel olarak bu firmalar belgelendirme için başvuru yaptıkları sırada, BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi standartları içinde belirlenen kategorilere uygun hareket etmek zorundadırlar. Firmalar bu kategorileri inceleyerek kendi faaliyet alanlarına en uygun kategoriyi esas almak zorundadırlar.

    Gıdalar, işleniş şekillerine göre altı farklı başlık altınca kategorize edilmiştir.
    Bu gruplar şunlardır:
  • İşlenmemiş et ve balık ürünleri (kırmızı ve beyaz et, balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri)
  • Üretim (taze ve dondurulmuş meyve ve sebzeler)
  • Günlük yiyecekler (süt ve süt ürünleri, yumurta)
  • Pişirilerek dondurulmuş yemek ya da pişirmek için hazır et ve balık ürünleri
  • Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri
  • Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, unlu mamüller, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri)

    Bu durumda BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi Belgesi’ni alabilecek gıda üreticileri de belirlenmiş olmaktadır. Yukarıda sayılan gruplardan herhangi birinde gıda üreten firmalar belge alabilir.

    Bugün, gıda üreticisi firmalar, ürün kalitesi, gıda güvenliği, uygun fiyatlar ve yenilikçi ve yaratıcı olmak gibi çeşitli konularında acımasız bir rekabet içindedirler. Böyle olunca piyasada rakiplerinden bir adım önce olmak isteyen bu firmalar için BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi Belgesi’ne sahip olmak önemli bir avantajdır. Aynı zamanda sistem kuruluşu ile birlikte birçok yasal düzenlemelere de uygunluk sağlandığı için, firmalar, yapılacak resmi denetimlere de her zaman hazırlıklı durumda bulunurlar. Bunun yanında süreçlerin her zaman kontrol altında bulunması, olası hataların ve yanlışların zamanında fark edilmesini sağlayacağı için, maliyetlerin düşmesi ve verimliliğin artması da diğer avantajlardır.

    BRC Food, Gıda Güvenlik Sistemi Belgesi’ni hangi kuruluşların alabileceği konusunda daha açıklayıcı bilgi almak için, bize başvurmakta vakit kaybetmeyiniz.
BRC BELGESİ KALİTE YÖNETİM DANIŞMANLIĞI